POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU
P O W I A T O W E Ś W I Ę T O M I O D U
W Y G I E Ł Z Ó W S I E R P I E Ń 2 0 2 2 r
Oni osładzają nam życie. Pszczelarze mieli swoje święto
W malowniczych plenerach skansenu w Wygiełzowie w niedzielę pszczelarze z powiatu chrzanowskiego znów się pokazali. Jak co roku wybrali najlepsze pasieki. A wszyscy goście mogli zakupić produkty pszczele oraz posłuchać prelekcji o ich zaletach.
Pszczelarze mający najlepsze pasieki odebrali puchary i nagrody
Najlepszą pasieką w tym roku została wybrana ta prowadzona przez Stanisława Wójcika z Czernichowa. Jest członkiem Nadwiślańskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy Nektar z siedzibą w Porębie Żegoty (gmina Alwernia). Od 12 lat hoduje pszczoły. Ma 26 uli. Drugie miejsce przypadło pochodzącemu z Lgoty Ryszardowi Lasoniowi z koła w Trzebini, prekursorowi apiterapii w naszym regionie. Trzecią lokatę zajął Jarosław Uzar z Chrzanowa. Puchary i nagrody wręczył im starosta Andrzej Uryga.
Impreza była okazją do podziękowania samorządowcom z powiatu i gmin oraz urzędnikom, instytucjom i osobom wspierającym pszczelarzy. Także finansowo.
– W powiecie mamy około 260 pszczelarzy. W tym gronie są także panie. Największe koło działa w Trzebini, bo liczy aż 113 osób. Mimo problemów, jak chemizacja rolnictwa i choroby pszczół, nie poddajemy się. Pomagają nam samorządy – powiedział nam przewodniczący Powiatowej Rady Bartniczej Jacek Chrząścik.
Kliknij link ,aby obejrzeć materiał Video
https://youtu.be/FnBetZQhIMUhttps://youtu.be/FnBetZQhIMU
XX POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU W WYGIEŁZOWIE
4 sierpień 2019 r
Laureat najładniejszej pasieki w powiecie chrzanowskim
XIX POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU – WYGIEŁZÓW 2018
Źródło:"Przełom" – Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej
FILM
WYGIEŁZÓW 6 SIERPIEŃ 2017 R – POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU
Wczasie tegorocznego świeta polało, ale nie miodem lecz z nieba. Pogoda splatała figla pszczelarzom i miłośnikom miodów nie tylko podczas dorocznego święta ale i ostatnich miesięcy. Spotkanie podczas tego święta dla samych bartników było okazją do powspominania przeszłości i przewidywania przyszłości. W tym roku wiele pszczelarzy nie zebrało żadnego miodu. To coś niemożliwego a jednak. Pogoda w tym roku była byle jaka. Nic nie kwitło, albo nie dawoało nektaru, albo przekwitło. Pszczelarze jednak nie poddająsię i wierzą, że rok przyszły będzie lepszy. Jak co roku podczas święta odbył się konkurs plastyczny dla dzieci oraz powiatowy konkurs na najładniejszą pasiekę powiatu chrzanowskiego.Pierwsze miejsce zajał Jerzy Koszowski z Chrzanowa, drugie miejsce Ryszard Lasoń z Trzebini, a trzecie miejsce zajął Stanisław Wójcik z Alwerni. Wszystkim gratulujemy i życzymy owocnych zbiorów w pasiekach.
Galeria
WYGIEŁZÓW 7 SIERPIEŃ 2016 R – POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU
O tym, że miód to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Siedemnaste już Powiatowe święto tego specjału pokazało, że ma on naprawdę wielu miłośników w różnym wieku. w tym roku jednak nie było go zbyt wiele.
Podczas tego święta pojedyncze stoiska ze słojami miodu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pszczelarze sprzedawali również produkowane z wosku pszczelaego świece. Dla nikogo chętnego nie zabrakło jednak słoiczka. podczas imprezy sporo atrakcji miały dzieci. Mogły obejrzeć pokazowy ul i dowiedzieć się jak pracują pszczoły. Przy stoiskach była okazja do skosztowania naturalnych produktów, gdzie jednogłośnie twierdzono, że miód to zdrowie, to lekarstwo dla duszy i ciała.Tradycyjnie wybrano najładniejsze pasieki w powiecie. Nagrody w tym roku zdobyli:
I miejsce Mirosław Malik z Libiąża,
II miejsce Arkadiusz Adamski z Chrzanowa,
III miejsce Rajmund Zając z Trzebini,
IV miejsce Józef Łatak z Alwerni,
V miejsce Kazimierz Halbina z Gminy Babice.
Dzięki temu konkursowi poziom, estetyka, higiena pasiek w powiecie chrzanowskim jest na bardzo wysokim poziomie.
Przez to poprawiła się jakość, ilość i różnorodność miodów w naszym powiecie. Pod koniec tegorocznego święta miodu złożono gromkie podziękowania.
Powiatowa Rada Bartnicza oraz pszczelarze dziękują za olbrzymią pomoc Starostwu Chrzanowskiemu w osobie Pana Janusza Szczęśniaka Starosty Powiatu Chrzanowskiego, Pana Wiesława Domina Dyrektora Ochrony Środowiska Powiatu Chrzanowskiego, Pana Piotra Tyrańskiego Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska oraz jej członkom Pana Krzysztofa Kozika i Pana Edwarda Kopeć za olbrzymie wsparcie finansowe jakie otrzymaliśmy na ratowanie pasiek po utracie 39% pogłowia pszczół na przełomie roku 2014 – 2015 . Jesteśmy jedynym powiatem w Małopolsce, gdzie władze samorządowe Starostwa tak szybko i skutecznie zareagowały na tak powstałą dla nas pszczelarzy tragedię .Wielu z nas straciło całe pasieki. Ale jest już lepiej odbudowaliśmy w części pasieki. Serdeczne podziękowania ślemy władzom samorządowych gmin za wsparcie, przewodniczącemu okręgowej izby rolniczej Panu Edwarda Majchrowskiemu, Prezesowi lokalnej grupy działania Panu Jerzemu Kasprzykowi , Dyrektorowi Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie Panu Markowi Grabowskiemu oraz Pani Agnieszce Oczkowskiej.
Otrzymana pomoc daje nam możliwość rozwoju, realizacji swoich celów, wyznaczonych zadań i sukcesów.
Galeria
WYGIEŁZÓW 2 SIERPIEŃ 2015 R – POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU
Pszczelarze spotykają się po raz 16 w Wygiełzowie. Święto miodu w Skansenie w Wygiełzowie to święto wszystkich pszczelarzy. To już tradycja. Szesnaście lat minęło od założenia Rady Bartniczej która działa reprezentując pszczelarstwo w powiecie chrzanowskim, jest koordynatorem zadań i celów pszczelarstwa w powiecie. Pszczelarzy jest ponad 306 i ciągle przybywa . Jesteśmy grupą pasjonatów zakochanych w swoich pszczołach. Święto Miodu jest okazją prezentacji naszych produktów jak mód, pyłek pszczeli, propolis, wosk. Pszczoła to zapylacz ponad 70% żywności rolnej. Organizujemy szereg spotkań wykładów w szkołach , bibliotekach .Organizujemy dzięki pomocy Starostwu Powiatowemu III Olimpiadę Pszczelarską na ziemi chrzanowskiej szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych w której bierze udział 15 zespołów po trzech osobowy z każdej . Organizacja konkursu na NAJŁADNIEJSZA PASIEKE POWIATU CHRZANOWSKIEGO jest następnym etapem naszej działalności jest nagrodą dla tych, którzy chcą pokazać swoje pasieki, ciekawe rozwiązania, pomysły innowacje. Dzięki tym konkursom poziom, estetyka, higiena pasiek w powiecie chrzanowskim jest na bardzo wysokim poziomie. Przez to poprawiła się, jakość, ilość i różnorodność miodów w naszym powiecie. Dziękujemy za olbrzymia pomoc Staroście Januszowi Szczęśniakowi, Pana Wiesława Domina , Pana Piotra Tyrańskiego Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska za olbrzymie wsparcie finansowe jakie otrzymaliśmy na ratowanie pasiek po utracie 39% pogłowia pszczół na przełomie roku 2014 – 2015 . Jesteśmy jedynym powiatem w Małopolsce gdzie władze samorządowe starostwa tak szybko i skutecznie zareagowały na tak powstałą dla nas pszczelarzy tragedię .Wielu z nas straciło całe pasieki . Ale jest już dobrze odbudowaliśmy w części pasieki a urodzaj miodu w tym roku jest zadawalający . Dziękuje władzą samorządowych gmin za wsparcie , przewodniczącemu okręgowej izby rolniczej Panu Edwarda Majchrowskiemu, Prezesowi lokalnej grupy działania Panu Jerzemu Kasprzykowi , Dyrektorowi Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie Panu Markowi Grabowskiemu, daje nam to możliwość rozwoju, realizacji swoich celów i wyznaczonych zadań i sukcesów.
Przewodniczący Powiatowej Rady Bartniczej
Prezez Koła Pszczelarzy "Cabanka"
Jerzy Oczkowski
WYGIEŁZÓW 17 SIERPIEŃ 2014 R – POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU
Jerzy Oczkowski zasłużonym w budowie społeczeństwa obywatelskiego
Podczas Powiatowego Święta Miodu w Wygiełzowie zorganizowanego z okazji 15-lecia Powiatowej Rady Bartniczej jej prezes Jerzy Oczkowski otrzymał Nagrodę Starosty Chrzanowskiego „Bonum facere” przyznawaną osobom zasłużonym w budowie społeczeństwa obywatelskiego powiatu chrzanowskiego. Natomiast przedstawiciel Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie wręczył Prezesowi Koła Pszczelarzy ,, Cabanka ‘’ w Chrzanowie Jerzemu Oczkowskiemu najwyższe odznaczenie pszczelarskie , statuetkę pomnika ks. dr Jana Dzierżona ZA ZASŁUGI DLA PSZCZELARSTWA POLSKIEGO Warszawa 2014 ZARZĄD PZP .
Fot. Adam Potocki, starosta chrzanowski odznacza Jerzego Oczkowskiego, prezesa Powiatowej Rady Barniczej w Chrzanowie
Na Powiatowe Święto Miodu przybyli przedstawiciele:Zarządu Głównego Związku Pszczelarzy w Warszawie Przemysław Szeliga, Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie i Katowicach, bratnie Koła Pszczelarzy. Władzę samorządową reprezentował poseł RP Tadeusz Arkit, starosta Adam Potocki, burmistrz Alwerni Jan Rychlik i burmistrz Libiąża Jacek Latko oraz przedstawiciele Trzebini.
Imprezę zorganizowały: Powiatowa Rada Bartnicza w Chrzanowie i Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.
FILM
ZDJĘCIA
WYGIEŁZÓW 2013 R – POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU
Święto miodu w Skansenie w Wygiełzowie to święto wszystkich pszczelarzy. To już tradycja. Czternaście lat minęło, kiedy to 15 kwietnia 1999 r. z grupą zapaleńców pszczelarskich z kół gminnych powiatu chrzanowskiego założona została Powiatowa Rada Bartnicza w Chrzanowie. Rada Bartnicza jest organem, który działa reprezentując pszczelarstwo w powiecie chrzanowskim, jest koordynatorem działań, zadań i celów pszczelarstwa w powiecie. Olbrzymia pomoc w osobie Pana Adama Potockiego Starosty Powiatu Chrzanowskiego, wszystkich władz samorządowych gmin i tutaj muszę podkreślić dużą troskę o pszczelarzy Koła Trzebinia honorowego ich członka Pana Stanisława Szczurka burmistrza gminy Trzebinia, przewodniczącego okręgowej izby rolniczej Pana Edwarda Majchrowskiego, lokalnej grupy działania, wojewódzkich związków pszczelarskich z Krakowa i Katowic, daje nam to możliwość rozwoju, realizacji swoich celów i wyznaczonych zadań i sukcesów. Jest nas ponad 306, gospodarzymy w 2653 ulach. Jesteśmy grupą pasjonatów zakochana w swoich pszczołach. Święto Miodu jest okazją prezentacji naszych produktów jak mód, pyłek pszczeli, propolis, wosk. Pszczoła to zapylacz ponad 70% żywności rolnej. Organizujemy szereg spotkań wykładów w szkołach , bibliotekach .Zorganizowaliśmy dzięki pomocy Starostwu Powiatowemu I Olimpiadę Pszczelarską na ziemi chrzanowskiej szkół ponad gimnazjalnych . Wzięło w niej udział 13 zespołów po trzech osobowy z każdej szkoły . Ta trzech etapowa olimpiada w skład której wchodził 1. plakat pszczelarski 2. Eksponat pszczoły oraz wiedza teoretyczna wyłonił zwycięzców , a pierwszą nagrodą był wyjazd do euro – parlamentu . Organizacja konkursu na NAJŁADNIEJSZA PASIEKE POWIATU CHRZNOWSKIEGO jest następnym etapem nasze działalności jest nagrodą dla tych, którzy chcą pokazać swoje pasieki, ciekawe rozwiązania, pomysły innowacje. Dzięki tym konkursom poziom, estetyka, higiena pasiek w powiecie chrzanowskim jest na bardzo wysokim poziomie. Przez to poprawiła się, jakość, ilość i różnorodność miodów w naszym powiecie. Dziękuje im za to . W konkursie uczestniczyło 15 pasiek pszczelarskich powiatu chrzanowskiego .
A oto wyniki konkursu na najładniejsza pasiekę powiatu chrzanowskiego 2013 r:
Józef Łatak – koło Alwernia
Andrzej Fijołek – koło Trzebinia
Arkadiusz Adamski – koło Chrzanów
Kazimierz Domanus – koło Libiąż
Edward Kwaśniewicz – koło Babice
Nazwiska pozostałych pszczelarzy którzy uczestniczyli w konkursie:
RZESZOWSKI JANUSZ ,URBAŃSKI ARTUR ,BĄBA ALEKSANDER , KULAWIK JULJAN , MOLIK JÓZEF , DUDEK TOMASZ ,GĄGOLSKI STANISŁAW , MAJER STEFAN ,OTRĘBSKI GRZEGORZ ,DZEDZYK ANETA.
ZDJĘCIA
WYGIEŁZÓW 2012 R – POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU
CZYM HATA BOGATA 2012
… tym rada.W niedzielę 05 sierpnia 2012 r na terenie Skansenu w Wygiełzowie odbyła się impreza powiatowa pt. Czym chata bogata.
Przedsięwzięcie rozpoczęło się uroczystą mszą św. w zabytkowym kościele z Ryczowa, którą poprowadził ksiądz Rafał Cinal z parafii pod Wezwaniem Wszystkich Świętych w Babicach. Na scenie głównej Amfiteatru imprezę zainaugurowali pani Maria Siuda – v-ce Starosta, pan Jerzy Motyka- dyrektor Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec oraz pan Jerzy Oczkowski – przewodniczący Powiatowej Rady bartniczej w Chrzanowie.
Po oficjalnym otwarciu imprezy na głównej scenie, przy błyskotliwej i prowadzonej z hurmem konferansjerce pana Andrzeja Romańskiego oraz pana Zbigniewa Klatki wystąpili: Zespół tańca Krakowiaczek, Basia Szafarska, Kapela Teatr Ludowy Tradycja, Koło Gospodyń Wiejskich z Babic. Koło Gospodyń Wiejskich z Płazy, Kwaczały oraz Mirowa przygotowały przepyszne lokalne potrawy: chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, różne rodzaje ciast, kapuśniak, pęczak z grochem, kompot z 5-ciu rodzajów owoców.
W ramach imprezy odbyło się miodobranie pod Lipowcem, gdzie zaprezentowały się koła pszczelarzy z Libiąża, Chrzanowa oraz Alwerni, które oferowały różne rodzaje miodów oraz wyroby pszczelarskie.
Wyłonieni zostali również laureaci konkursu na najładniejszą pasiekę w Powiecie Chrzanowskim, w którym na głównej scenie Amfiteatru wręczono nagrody:
I Jan Biel – Babice
II Włodzimierz Głóch – Trzebinia
III Jerzy Wajda – Alwernia
IV Józef Hudzik – Libiąż
V Marian Kozub – Chrzanów
GRATULUJEMY !!
W trakcie imprezy w Dworze z Drogini zorganizowano konferencje na temat produktu lokalnego, którą poprowadziła pani Julita Kośta z wydz. promocji i funduszy pozabudżetowych. Konferencję zakończył wykład Jerzego Oczkowskiego dotyczących ciekawostek o pszczelarstwie.
Składamy wielkie podziękowania wszystkim za pomoc w organizacji imprezy. Szczególne podziękowania kierujemy do przybyłych gości za doskonałą atmosferę, zabawę i to, że pomimo porannej burzy nad Wygiełzowem licznie przybyliście w progi naszej Chaty.
ZDJĘCIA
WYGIEŁZÓW 8 SIERPIEŃ 2010 R – POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU
Kolega pszczelarz Jerzy Koszowski zdobywa I miejsce oraz kolega pszczelarz Arkadiusz Adamski zajmuje IV miejsce w powiatowym konkursie pasiek na najładniejszą pasiekę w Powiecie Chrzanowskim. GRATULUJEMY !!
ZDJĘCIA
WYGIEŁZÓW 9 SIERPIEŃ 2009 R
ZDJĘCIA
POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU WYGIEŁZÓW 15 SIERPIEŃ 2007 R
ZDJĘCIA
DZIEŃ PSZCZELARZA WYGIEŁZÓW 2006 R
ZDJĘCIA
FILM
WYGIEŁZÓW DZIEŃ PSZCZELARZA 14 SIERPIEŃ 2005 R
ZDJĘCIA
WYGIEŁZÓW ŚWIĘTO MIODU 6 WRZESIEŃ 2004 R
ZDJĘCIA
Komentarzy: 0