WAŻNE WYDARZENIA

3 czerwca 2017
0

CZERWIEC   2O17 ROK

JUBILEUSZ 100-LECIA KOŁA PSZCZELARZY „CABANKA” W CHRANOWIE

Pszczelarze rozpoczęli drugą setkę

Przodkowie chrzanowskich pszczelarzy zrzeszyli się, gdy Polski nie było jeszcze na mapach. Kolejne pokolenie pasjonatów dba o przyrodę i popularyzację wiedzy o pszczołach. Przede wszystkim jednak dostarcza miód i inne poprawiające zdrowie produkty z pasieki.

W 1917 roku powstało Towarzystwo Pszczelarzy w Chrzanowie, działające aktywnie do wybuchu II wojny światowej. Obejmowało zasięgiem Chrzanów, Trzebinię, Jaworzno i Krzeszowice. Oprócz pracy w pasiekach członkowie zajmowali się samokształceniem. Po wojnie powstało Powiatowe Koło Pszczelarzy, zrzeszający ponad 450 osób. Zmiany administracyjne w kraju zredukowały tę ilość członków regionalnego koła o połowę. Na początku lat 80-tych rozpadło się i zaczęły powstawać samodzielne struktury w poszczególnych gminach. W tym okresie rozpoczęła się inwazja nieznanej w naszym kraju choroby pszczół zwanej warrozą. Dziesiątkowała pasieki z powodu braku skutecznego lekarstwa. Mimo wszystko pszczelarstwo przetrwało dzięki determinacji pasjonatów. W 1999 roku powstała Powiatowa Rada  Bartnicza w Chrzanowie, popularyzująca tematykę pszczelarską, m.in. przez organizowanie olimpiad dla młodzieży. Na jej czele stoi Jarzy Oczkowski, prezesujący od 1996 roku chrzanowskiemu kołu „Cabanka”. Obchody 100-lecia tego koła będącego spadkobiercą tradycji  Towarzystwa Pszczelarzy w Chrzanowie odbyły się w trakcie tegorocznego święta miasta. Pszczelarze wręczyli podziękowania samorządom i instytucją, z którymi współpracują, a także zasłużonym pszczelarzom. Podziękowania odebrał m.in. Marian Opoka, długoletni nauczyciel i wykładowca. Pracuje w pasiece razem z żoną. Wyróżniony został też Stefan Majer, twórca wielkiego ula, który stanął na Placu Tysiąclecia.

– Ponieważ znam się na stolarce, sam zgłosiłem się do jego wykonania po przeczytaniu artykułu w „Przełomie”. Pomyślałem, że warto go zrobić, by dzieci miały frajdę – przekonywał.

Uhonorowani zostali też przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół. W tym szef koła trzebińskiego, obdarzonym dużym poczuciem humoru Stanisław Gągolski.

„Z okazji jubileuszu wszystkim członkom koła życzę nie słabnącego zapału” – napisała w liście skierowanym do pszczelarzy Beata Szydło, której mąż także hoduje pszczoły. Członkowie koła odebrali wiele życzeń od gości jubileuszowej gali zorganizowanej w MOKSiR-ze.

Czym zajmują się na co dzień? Jesienią prowadzą akcję sadzenia miododajnych drzewek i krzewów. Organizują wycieczki krajowe i zagranicą do miejsc związanych z pszczelarstwem. Uczestniczą też w wielu imprezach jak sierpniowe obchody Powiatowego Święta Miodu w skansenie w Wygiełzowie połączone z finałem konkursu pasiek. Na działalność otrzymują dotacje z gminy, starostwa i Wojewódzkiego Związku Pszczelarze w Krakowie.

Artykuł tygodnika "Przełom" Chrzanów 3.06.2017 r

 

Galeria

44pozycja « 1 z 15 »

 


 GRUDZIEŃ   2009 ROK
Chrzanowskie Koło Pszczelarzy "Cabanka" ma sztandar
Chrzanowscy pszczelarze 92 lata czekali na swój sztandar. Ten wielki moment nastał w końcu 12 grudnia 2009 roku – kiedy to został uroczyście poświęcony sztandar Chrzanowskich Pszczelarzy CABANKA przez ks. biskupa Albina Małysiaka.Mijający rok, jak stwierdził prezes Oczkowski, nie był łaskawy dla pszczelarzy.
– Pszczoły chorowały, miodu było mało. Ale teraz z nowym sztandarem z nowym optymizmem przystąpimy do pracy i podwójną siłą wejdziemy w  nowy rok. Wiemy, że tylko skonsolidowane środowisko pszczelarskie jest w stanie zabiegać o realizowanie swoich interesów –
Jerzy Oczkowski w tym ważnym dla pszczelarzy dniu życzył im obfitych zbiorów miodu.
– Dobry pszczelarz to osoba, która dba o swoje pszczoły, dokarmia je i leczy – zdaniem Oczkowskiego, tacy są właśnie pszczelarze z powiatu chrzanowskiego!                

      W restauracji Nowa, gdzie uroczyście nadano sztandar Cabance, spotkali się nie tylko pszczelarze z Chrzanowa, ale również z Alwerni, Babic, Libiąża i Trzebini.Złotą Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego odebrali : Włodzimierz Ochwat z Trzebini, Mieczysław Siwek z Trzebini oraz Władysław Dudek z Libiąża.
Srebrną odznakę PZP trafiła do Henryka Czopika z Chrzanowa, Józefa Mamicy z Chrzanowa, Jana Krawczyka z Trzebini i Tadeusza Cygana z Trzebini.
Brązową Odznakę PZP otrzymali: Anita Kosińska-Zaczek z Chrzanowa, Adam Rejdych z Trzebini i Tadeusz Trębecki z Trzebini.

FILM

ZDJĘCIA

60pozycja « 1 z 20 »


GRUDZIEŃ  2007 ROK

90 – LECIE KOŁA PSZCZELARZY 

Bogatą historię Koła Pszczelarzy można zobaczyć naocznie w Muzeum w Chrzanowie, oddział „Dom Urbańczyka”

Przygotowana ekspozycja pokazuje przedmioty służące do pozyskania i przetwarzania miodu, pszczelarską literaturę, elementy stroju pszczelarza, różne typy uli, liczny materiał ikonograficzny, dokumenty i kroniki. Pokazane zostały również wyroby pozyskiwane z miodu oraz wosku pszczelego. W ogrodzie „Domu Urbańczyka można oglądać najstarsze ule.Wszystkie eksponaty zostały wypożyczone przez członków Chrzanowskiego Koła Pszczelarzy.Wystawa czynna będzie do końca grudnia.

Sama tradycja pszczelarska istnieje w Chrzanowie od ponad 700 lat, bowiem już Piotr Ligęza, nadał mieszkańcom uprawomocniony przywilej pozwalający na wybieranie miodu z pańskich lasów. Rozkwit pszczelarstwa nastąpił w XV wieku. Do hodowli pszczół wyznaczone były wówczas specjalne miejsca poza obrębem miasta, tzw. pszczelniczyska. Jedno znajdowało się nad Chechłem, drugie na Kątach, inne w pańskich lasach. Płacono za nie w gotówce lub w naturze. W XIX wieku pszczelarstwo podupadło. Jego nowy rozkwit przypadł na lata trzydzieste XX wieku. W 1917 r. powstał pierwszy związek pszczelarzy o nazwie „Towarzystwo Pszczelarzy w Chrzanowie”. Działał on aktywnie do 1939r., obejmując swoim zasięgiem gminy: Chrzanów, Trzebinię, Jaworzno, Krzeszowice.Członkowie Towarzystwa prócz pracy w pasiekach zajmowali się samokształceniem, szkoleniem początkujących adeptów, a także uczestniczyli w spotkaniach z ludnością i młodzieżą szkolną, informując o potrzebie sadzenia drzew i krzewów oraz o gospodarczym znaczeniu pszczół. Po II wojnie światowej zrzeszenie pszczelarzy przyjęło nazwę Powiatowe Koło Pszczelarzy w Chrzanowie, które skupiało pszczelarzy z terenów: Alwernii, Babic, Balina, Bobrku, Byczyny, Ciężkowic, Chełmka, Jelenia, Lubiąża, Krzeszowic, Kwaczały, Młoszowej, Myślachowic, Nowej Góry, Płazy, Rudawy, Tenczynka, Trzebini, Sierszy, Woli Filipowskiej, Zalasu, Żarek. Zrzeszało 459 członków posiadających 1742 rodziny pszczele. Kolejny okres rozwoju pszczelarstwa na Ziemi Chrzanowskiej to lata pięćdziesiąte i szećdziesiąte. W roku 1975 po likwidacji powiatów, związek objął swoją działalnością gminy Chrzanów, Trzebinia, Babice, Libiąż. Było to regionalne koło liczące 250 członków, co utrudniało sprawne zarządzanie i zaspokajanie potrzeb pszczelarzy. Z tego powodu w 1982 roku Koło rozpadło się i w poszczególnych gminach powstały samodzielne koła. Prezesem Koła w Chrzanowie został wówczas Jan Głownia. Początek lat osiemdziesiątych to również inwazja nieznanej w Polsce choroby pszczół, zwanej warrozą, która dziesiątkowała pasieki z powodu braku skutecznego lekarstwa. Pszczelarstwo przetrwało dzięki nieustępliwej, upartej i kosztownej walce z tą chorobą. W roku 1990 Koło w Chrzanowie liczyło 27 członków i niewiele ponad 100 pni. Znaczącej pomocy finansowej w walce z warrozą udzieliły władze gminy Chrzanów. Duże znaczenie dla chrzanowskiego pszczelarstwa miało bezpłatne udostępnienie sali przez parafię p.w.św.Mikołaja na odbywanie comiesięcznych zebrań, z której korzystamy do dnia dzisiejszego. W kolejnych latach następował stopniowy wzrost ilości członków i pszczelich rodzin. W roku 2000 do Koła należało 36 członków z 255 rodzinami pszczelimi. Obecnie koło liczy 49 członków będących w posiadaniu 407 pni.

Opracowanie na podstawie jubileuszowego wydawnictwa Koła.

 

ZDJĘCIA

58pozycja « 1 z 20 »

 

FILM

 


ROK 1999

 Z inicjatywy prezesów Kół Powiatu Chrzanowskiego zostaje utworzona Powiatowa Rada Bartnicza, w skład której weszło po dwóch pszczelarzy z  kół pszczelarskich: Chrzanowa, Libiąża, Alwerni, Babic i Trzebini. Celem Rady Bartniczej stało się propagowanie jak najszerszej tematyki pszczelarstwa na terenie powiatu, wymiana doświadczeń wśród pszczelarzy, współpraca z ODR w Karniowicach oraz ze Starostwem Powiatowym w Chrzanowie w zakresie pomocy finansowej na zakup drzew i krzewów miododajnych, książek i sprzętu na nagrody w Konkursie pasiek oraz szkoleń o tematyce pszczelarskiej

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz